Čadská republika

Formální název státu anglicky: Chad

Oficiální název státu anglicky: Republic of Chad

Názvy státu v úředních jazycích:
République du Tchad (franzouština)
جمهورية تشاد‎ Jumhūrīyat Tashād (arabština)

Datum získání nezávislosti nebo vzniku: 11.08.1960

Hlavní město: N´Djamena

Státní zřízení: Unitární prezidentská republika

TD

MPZ

+235

Telefonní předvolba

XAF

Kód měny ISO 4217

.td

Internetová doména

148

Kód státu ISO 3166
Počet obyvatel: 12.075.985 (Odhad 2017)
Rozloha: 1.284.000 km2
Hustota osídlení: 10,9 obyvatel/km2
Název měny: středoafrický frank
Státní motto: Unité - Travail - Progrés "الاتحاد، العمل، التقدم" (Jednota - Práce - Pokrok)
Hlava státu:
Conseil Militaire de transition

Současná hlava státu:
generál Mahamat Idriss DÉBY


Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Idriss Déby ITNO (1952 - 2021)


Politická strana: Mouvement Patriotique du Salut - MPS  (Vlastenecké hnutí spásy)

V úřadu: 02.12.1990 - 20.04.2021  (30 let, 139 dní)

padl při vojenské operaci 

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Hissené HABRÉ (1942 - 2021)


Politická strana: Forces Armées du Nord - FAN / Union Nationale pour l'indépendance et la révolution - UNIR (Ozbrojené síly severu / Národní unie pro nezávislost a revoluci)

V úřadu: 07.06.1982 - 02.12.1990  (8 let, 178 dní)

sesazen

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Goukouni OUEDDEI (1944 - )


Politická strana: Front de libération nationale du Tchad - Forces Armées Populaires - FROLINAT-FAP  (Fronta národního osvobození Čadu - Lidové ozbrojené síly)

V úřadu: 03.09.1979 - 07.06.1982  (2 roky, 277 dní)

svržen v převratu

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Lol Mahamat CHOUA (1939 - 2019)

Politická strana: 

V úřadu: 29.04.1979 - 03.09.1979  (127 dní)

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Goukouni OUEDDEI (1944 - )


Politická strana: Front de libération nationale du Tchad - Forces Armées Populaires - FROLINAT-FAP  (Fronta národního osvobození Čadu - Lidové ozbrojené síly)

V úřadu: 23.03.1979 - 29.04.1979  (37 dní)

 

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Félix MALLOUM (1932 - 2009)

Politická strana: Military 

V úřadu: 15.04.1975 - 23.03.1979  (3 roky, 342 dní)

Rezignoval 

Funkce:
úřadující prezident

Jméno hlavy státu:
Noël Milarew ODINGAR (1932 - 2007)

Politická strana: Military

V úřadu: 13.04.1975 - 15.04.1975  (2 dny)

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
François N´Garba TOMBALBAYE (1918 - 1975)


Politická strana: Parti Progressiste Tchadien - PPT / Mouvement National pour la Révolution Culturelle et Sociale - MNRCS  (Čadská pokroková strana / Národní hnutí za kulturní a sociální revoluci)

V úřadu: 11.08.1960 - 13.04.1975  (14 let, 245 dní)

zavražděn v převratu

Lokalizační mapka
Orientační mapka

Úřední jazyky

franzouština
arabština

Etnické skupiny

Sara (30,5%)
Kanem-Bornu (9,8%)
Berbero-arabové (9,7%)
Masalit (7,0%)
Gorane (5,8%)
Bulala (3,7%)
ostatní (2,6%)
Dagleat (2,5%)
Dadjo (2,4%)
Fulani (1,8%)
Zaghawa (1,1%)

Náboženství

sunna islám (52,1%)
křesťanství (protestantské) (23,9%)
křesťanství (katolické) (20,0%)
ateismus (2,8%)
ostatní (0,7%)
animismus (0,3%)
křesťanství bez rozlišení (0,2%)

Státní vlajka


Blason:
Vertikální pruhy: modrý, žlutý, červený.

Konstrukce:

Histore vlajky:

Francouzské vlajka používaná federací kolonií Afrique équatoriale francaise (Francouzská rovníková Afrika) v letech 1900 -1959

Hymna


Slova: Louis Gidrol a jeho studenti ze St. Paul's School Hudba: Paul Villard Přijata: 1960

"La Tchadienne" , "نشيد تشاد الوطني"

© 2022 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace