Libyjská republika

Formální název státu anglicky: Libya

Oficiální název státu anglicky: State of Libya

Názvy státu v úředních jazycích:
دولة ليبيا Dawiat Libiya (arabština)

Datum získání nezávislosti nebo vzniku: 24.12.1951

Hlavní město: Tripoli

LY

MPZ

+218

Telefonní předvolba

LYD

Kód měny ISO 4217

.ly

Internetová doména

434

Kód státu ISO 3166
Počet obyvatel: 6.653.201
Rozloha: 1.759.540 km2
Hustota osídlení: 1,6 obyvatel/km2
Název měny: libyjský dinár
Hlava státu:
předseda Prezidentské rady

Současná hlava státu:
Mohamed AL-MENFI (1976 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 15.03.2021

Funkce:
předseda Prezidentské rady

Jméno hlavy státu:
Fayez AL-SARRAJ (1960 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 30.03.2016 - 15.03.2021  (4 roky, 350 dní)

Funkce:
předseda Sněmovny reprezentantů

Jméno hlavy státu:
Aguila Saleh ISSA (1944 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 05.08.2014 - 15.03.2021  (6 let, 222 dní)

Funkce:
úřadující předseda Sněmovny reprezentantů

Jméno hlavy státu:
Abu Bakr BAIRA (1941 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 04.08.2014 - 05.08.2014  (1 den)

Funkce:
prezident Generálního národního kongresu

Jméno hlavy státu:
Nouri ABUSAHMAIN (1956 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 05.06.2013 - 05.04.2016  (2 roky, 285 dní)

Funkce:
úřadující předseda Generálního národního kongresu

Jméno hlavy státu:
Giuma Ahmed ATIGHA (1950 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 28.05.2013 - 25.06.2013  (28 dní)

Funkce:
prezident Generálního národního kongresu

Jméno hlavy státu:
Mohamed MAGARIAF (1940 - )

Politická strana:  (Strana národní fronty)

V úřadu: 09.08.2012 - 28.05.2013  (292 dní)

rezignoval

Funkce:
úřadující předseda Generálního národního kongresu

Jméno hlavy státu:
Mohammed Ali SALIM (1935 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 08.08.2012 - 09.08.2012  (1 den)

Funkce:
předseda Přechodné národní rady

Jméno hlavy státu:
Mustafa Abdul JALIL (1952 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 05.03.2011 - 08.08.2012  (1 rok, 156 dní)

Funkce:
generální tajemník Všeobecného lidového kongresu

Jméno hlavy státu:
Mohamed Abu al-Qasim AL-ZWAI (1952 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 26.01.2010 - 23.08.2011  (1 rok, 209 dní)

Funkce:
generální tajemník Všeobecného lidového kongresu

Jméno hlavy státu:
Imbarek SHAMEKH (1952 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 05.03.2009 - 26.01.2010  (327 dní)

Funkce:
generální tajemník Všeobecného lidového kongresu

Jméno hlavy státu:
Miftah Muhammed K´EBA (1947 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 03.03.2008 - 05.03.2009  (1 rok, 2 dny)

Funkce:
generální tajemník Všeobecného lidového kongresu

Jméno hlavy státu:
Muhammad AZ-ZANATI (1944 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 18.01.1992 - 03.03.2008  (16 let, 45 dní)

Funkce:
generální tajemník Všeobecného lidového kongresu

Jméno hlavy státu:
Abdul Razzaq AS-SAWSA (1933 - 2016)

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 07.10.1990 - 18.01.1992  (1 rok, 103 dní)

Funkce:
generální tajemník Všeobecného lidového kongresu

Jméno hlavy státu:
Mifta al-Usta UMAR (1935 - 2010)

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 15.02.1981 - 07.10.1990  (6 let, 234 dní)

Funkce:
generální tajemník Všeobecného lidového kongresu

Jméno hlavy státu:
Muhammad az-Zarug RAJAB (1940 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 07.01.1981 - 15.02.1984  (3 roky, 39 dní)

Funkce:
generální tajemník Všeobecného lidového kongresu

Jméno hlavy státu:
Abdul Ati AL-OBEIDI (1939 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 02.03.1979 - 07.01.1981  (1 rok, 311 dní)

Funkce:
hlava státu

Jméno hlavy státu:
Muammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi (1942 - 2011)

Politická strana: Military / االإتحاد الإشتراكي العربي في ليبيا  (Arab Socialist Union of Libya - ASU)  (Arabský socialistický svaz Libye) / bezpartijní

V úřadu: 01.09.1969 - 02.03.1977  (7 let, 182 dní)  předseda Rady revolučního vedení Libyjské arabské republiky

02.03.1977 - 02.03.1979  (2 roky)  generální tajemník Všeobecného lidového kongresu Velké Libyjské socialistické arabské Jamahiriye

02.03.1979 - 20.10.2011  Bratrský vůdce a průvodce revolucí velké socialistické libyjské arabské Jamahiriye

Funkce:
král

Jméno hlavy státu:
IDRIS I. (1889 - 1983)

Politická strana: monarchie, dynastie Senussi

V úřadu: 24.12.1951 - 01.09.1969  (17 let, 251 dní)

sesazen při státním převratu

Lokalizační mapka
Orientační mapka

Úřední jazyky

arabština

Etnické skupiny

Berbero-arabové (98,0%)
Tuareg (1,0%)
Toubou (1,0%)

Náboženství

sunna islám (100,0%)

Státní vlajka


Blason:
Horizontální pruhy: červený, černý a zelený, bílý půlměsíc a hvězda, jejíž jeden cíp směřuje ke k žerďovému okraji.

Symbolika:
Červená barva symbolizuje obětovanou krev za svobodu Libye, černá barva je mementem na temné dny pod italskou okupací, zelená představuje bohatství země, zemědělství a budoucí prosperritu Libye. Bílý půlměsíc a hvězda odkazují na vlajku a roli krále Indríse Sanussiho, který vedl zemi k nezávislosti.

Legislativa:
Přijata: 15.07.2011

Konstrukce:

Poměr pruhů - 1:2:1. Půlměsíc ve středu listu, srpek otevřen k vlajícímu kraji listu. Hvězda v otevřeném konci srpku, jeden cíp směřuje ke středu kruhu.

Poměr stran: 1:2

Barvy:

Pantone CMYK RGB
485c 0-95-100-0
černá 0-0-0-100
348c 100-0-85-24
bílá 0-0-0-0

Histore vlajky:

Státní vlajka Libyjské lidové socialistické džamahirije v letech 1977 - 2011

Státní vlajka Federace arabských republik v letech 1972 - 1977

Státní vlajka Libyjské arabské republiky v letech 1969 - 1972

Vlajka království Libye v letech 1951 - 1969

Státní znak


Blason:

Půlměsíc a hvězda, cíp směřuje do středu pomyslného kruhu, vše zlaté

Hymna


Slova: Al Bashir Al Arebi Hudba: Mohammed Abdel Wahab Přijata: 1951 Znovu přijata: 2011

"ليبيا ليبيا ليبيا" (Libye, Libye, Libye)

© 2022 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace