Mauricijská republika

Formální název státu anglicky: Mauritius

Oficiální název státu anglicky: Republic of Mauritius

Názvy státu v úředních jazycích:
République de Maurice (franzouština)
Repiblik Moris (mauricijská kreolština)
Republic of Mauritius (angličtina)
žádný (žádný oficiální)

Datum získání nezávislosti nebo vzniku: 12.03.1968

Hlavní město: Port Louis

Státní zřízení: Unitární parlamentní republika

MU

MPZ

+230

Telefonní předvolba

MUR

Kód měny ISO 4217

.mu

Internetová doména

480

Kód státu ISO 3166
Počet obyvatel: 1,265,475
Rozloha: 2040 km2
Hustota osídlení: 618,24 obyvatel/km2
Název měny: mauricijská rupie
Státní motto: Stella Clavisque Maris Indici (Hvězda a klíč Indického oceánu)
Hlava státu:
prezident

Současná hlava státu:
Prithvirajsing ROOPUN (1959 - )

Politická strana: Mouvement Socialiste Militant - MSM  (Militantní socialistické hnutí)

V úřadu: 02.12.2019 -  

Funkce:
úřadující prezident

Jméno hlavy státu:
Eddy BALANCY (1953 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 26.11.2019 - 02.12.2019  (6 dní)

Funkce:
úřadující prezident

Jméno hlavy státu:
Barlen VYAPOORY (1945 - )

Politická strana: Mouvement Socialiste Militant - MSM  (Militantní socialistické hnutí)

V úřadu: 23.03.2018 - 26.11.2019  (1 rok, 248 dní)

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Ammenah GURIB (1959 - )

Politická strana: nezávislý

V úřadu: 05.06.2015 - 23.03.2018  (2 roky, 291 dní)

Funkce:
úřadující prezident

Jméno hlavy státu:
Monique Ohsan BELLEPEAU (1942 - )

Politická strana: Parti Travailliste - PTR  (Strana práce)

V úřadu: 29.05.2015 - 05.06.2015  (7 dní)

Funkce:
úřadující prezident

Jméno hlavy státu:
Kailash PURRYAG (1947 - )

Politická strana: Parti Travailliste - PTR  (Strana práce)

V úřadu: 21.07.2012 - 29.05.2015  (2 roky, 312 dní)

Funkce:
úřadující prezident

Jméno hlavy státu:
Monique Ohsan BELLEPEAU (1942 - )

Politická strana: Parti Travailliste - PTR  (Strana práce)

V úřadu: 31.03.2012 - 21.07.2012  (112 dní)

 

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Sir Anerood JUGNAUTH (1930 - 2021)

Politická strana: Mouvement Socialiste Militant - MSM  (Militantní socialistické hnutí)

V úřadu: 07.10.2003 - 31.03.2012  (8 let, 112 dní)

Funkce:
úřadující prezident

Jméno hlavy státu:
Raouf BUNDHUN (1937 - )

Politická strana: Mouvement Militant Mauricien - MMM  (Mauricijské militantní hnutí)

V úřadu: 01.10.2003 - 07.10.2003  (7 dní)

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Karl OFFMANN (1940 - 2022)

Politická strana: Mouvement Socialiste Militant - MSM  (Militantní socialistické hnutí)

V úřadu: 25.02.2002 - 01.10.2003  (1 rok, 218 dní)

 

Funkce:
úřadující prezident

Jméno hlavy státu:
Ariranga PILLAY (1945 - )

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 08.02.2002 - 25.02.2002  (7 dní)

Funkce:
úřadující prezident

Jméno hlavy státu:
Anngidi CHETTIAR (1928 - 2010)

Politická strana: Parti Travailliste - PTR  (Strana práce)

V úřadu: 15.02.2002 - 18.02.2002  (3 dny)

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Cassam UTEEM (1941 - )

Politická strana: Mouvement Militant Mauricien - MMM  (Mauricijské militantní hnutí)

V úřadu: 30.06.1992 - 15.02.2002  (9 let, 230 dní)

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
sir Veerasamy RINGADOO (1920 - 2000)

Politická strana: Parti Travailliste - PTR  (Strana práce)

V úřadu: 12.03.1992 - 30.06.1992  (110 dní)

Lokalizační mapka
Orientační mapka
Standarda hlavy státu

Úřední jazyky

franzouština
mauricijská kreolština
angličtina
žádný oficiální

Etnické skupiny

kreolové (86,5%)

Náboženství

hinduismus (48,5%)
křesťanství bez rozlišení (32,7%)
sunna islám (17,2%)
ostatní (0,8%)
ateismus (0,7%)

Státní vlajka


Blason:
Horizontální pruhy: červený, modrý, žlutý a zelený

Symbolika:
Červená barva symbolizuje obětovanou krev za svobodu a nezávislost. Modrá barva zastupuje Indický oceán, uprostřed kterého se Mauritius nachází. Žlutá barva symbolizuje nové světlo nezávislosti a zelená představuje zemědělství Mauricia a jeho barvu po 12 měsíců roku.

Legislativa:
Přijata: 09.01.1968

Konstrukce:

Poměr stran: 2:3

Barvy:

Pantone CMYK RGB
185c 0-91-76-0
295c 100-57-0-40
116c 0-16-100-0
356c 95-0-100-27

Histore vlajky:

Vlajka britské kolonie Mauritius v letech 1923 - 1968

Vlajka britské kolonie Mauritius v letech 1906 - 1923

Vlajka britské kolonie Mauritius v letech 1869 - 1906

Státní znak


Blason:

Štít čtvrcený, první modré pole zlatá galéra, druhé zlaté pole tři palmy v přirozené barvě, třetí zlaté pole červený klíč, čtvrté modré pole stříbrná hora a nad ní hvězda. Štítonoši: cukrová třtina v přirozených barvách, vpravo dodo mauricijský, vlevo jelen, oba červení a stříbrní. Motto: černým písmem na stříbrné stuze se zlatou podšívkou: Stella clavisque maris indici.

Hymna


Hudba: Philippe Gentil Slova: Jean Georges Prosper Přijata: 1968

Glory to thee, Motherland
O Motherland of mine
Sweet is thy beauty,
Sweet is thy fragrance,
Around thee we gather
As one people,
As one nation,
In peace, justice and liberty.
Beloved Country,
May God bless thee
For ever and ever.

"Motherland" (Rodná země)

© 2022 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace