Mauritánská islámská republika

Formální název státu anglicky: Mauritania

Oficiální název státu anglicky: Islamic Republic of Mauritania

Názvy státu v úředních jazycích:
الجمهورية الإسلامية الموريتانية al-Jumhūrīyah al-Islāmīyah al-Mūrītānīyah (arabština)
République Islamique de Mauritanie (franzouština)

Dřívější název území/státu:
součást říše Almorávidů, obsazeno kmenem Bani Hassan, Francouzská západní Afrika

Datum získání nezávislosti nebo vzniku: 28.11.1960

Hlavní město: Nouakchott

Státní zřízení: Unitární polo-prezidentská republika

MR

MPZ

+222

Telefonní předvolba

MRO

Kód měny ISO 4217

.mr

Internetová doména

478

Kód státu ISO 3166
Počet obyvatel: 3.758.571 (Odhad 2017)
Rozloha: 1.300.700 km2
Hustota osídlení: 6,4 obyvatel/km2
Název měny: ouguiya
Státní motto: شرف إخاء عدل (Čest - Bratrství - Spravedlnost)
Hlava státu:
prezident

Současná hlava státu:
Mohamed Ould GHAZOUANI (1956 - )


Politická strana:  الإتحاد من أجل الجمهورية Union pour la République  (Unie pro republiku)

V úřadu: 01.08.2019 - 

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Mohamed Ould Abdel AZIZ (1956 - )

Politická strana:  الإتحاد من أجل الجمهورية Union pour la République  (Unie pro republiku)

V úřadu: 05.08.2009 - 01.08.2019   (9 let, 361 dní)

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Ba Mamadou MBARÉ (1946 - 2013)

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 15.04.2009 - 05.08.2009  (112 dní)

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Mohamed Ould Abdel AZIZ (1956 - )

Politická strana: Military

V úřadu: 06.08.2008 - 15.04.2009  (252 dní)

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Sidi Ould Cheikh ABDALLAHI (1938 - 2020)

Politická strana: bezpartijní

V úřadu: 19.04.2007 - 06.08.2008  (1 rok, 109 dní)

svržen v převratu

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Ely Ould Mohamed VALL (1953 - 2017)

Plitická strana: Military

V úřadu: 03.08.2005 - 10.04.2007  (1 rok, 259 dní)

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Maaouya Ould Sidi Ahmed TAYA (1941 - )

politická strana: Military /  Parti Républicain Démocratique pour le Renouvellement - PRDR  (Demokratická republikánská strana pro obnovu)

V úřadu: 12.12.1984 -- 03.08.2005  (20 let, 234 dní)

svržen v převratu

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Mohamed Khouna Ould HAIDALLA (1940 - )

Politická strana: Military

V úřadu: 04.01.1980 - 12.12.1984  (4 roky. 343 dní)

svržen v převratu

 

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Mohamed Mahmoud Ould LOULY (1943 - 2019)

Politická strana: Military

V úřadu: 03.06.1979 - 04.01.1980  (215 dní)

svržen v převratu

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Mustafa Ould SALEK (1936 - 2012)

Politická strana: Military

V úřadu: 10.07.1978 - 03.06.1979  (328 dní)

rezignoval

Funkce:
prezident

Jméno hlavy státu:
Moktar Ould DADDAH (1924 - 2003)

Politická strana: Parti de Regroupement Mauritanien حزب التجمع الموريتاني  (Mauritánská strana pro přeskupení) / později Parti du peuple mauritanien  حزب الشعب الموريتاني Hizb Al-Sha'ab Al-Muritaniy (Mauritánská lidová strana)

V úřadu: 28.11.1960 - 10.07.1978  (17 let, 224 dní)

svržen v převratu

Lokalizační mapka
Orientační mapka

Úřední jazyky

arabština
franzouština

Státní vlajka


Blason:
Zelené pole s červeným lemem při horním a dolním okraji listu, žlutá hvězda a půlměsíc

Symbolika:
Kombinace barev: červená, žlutá a zelená jsou výrazem panafrikanismu. Zelená barva, hvězda a půlměsíc symbolizují islám, žlutá barva zastupuje písky Sahary. Červená barva vyjadřuje úsilí a oběť vlastní krve při obraně země.

Legislativa:
Přijata: 15.08.2017

Konstrukce:

Poměr stran: 2:3

Barvy:

Pantone CMYK RGB
354c 80-0-90-0

Histore vlajky:

Státní vlajka Mauritánie v období 01.04.1959 – 15.08.2017

Státní znak


Blason:

Zelený disk s lemem, půlměsíc a hvězda, přes ně palma datlová a svazek plodin, vše zlaté. Červená bordura s lemem a opisem الجمهورية الإسلامية الموريتانية République islamique de Mauritanie, vše zlaté.

Symbolika:

Zelená barva, půlměsíc a hvězda symbolizuje islám, zlatá barva zastupuje písky Sahary, palma a svazek plodin odkazuje na zemědělskou produkci, červená barva reprezentuje krev prolitou za nezávislost země. Název státu - mauritánská islámská republika v arabštině a francouzštině.

Historie:

Přijat: 28.11.2018

Hymna


Slova: Baba Ould Cheikh Hudba: lidová (aranžoval Tolia Nikiprowetzky) Přijata: 1960

"نشيد وطني موريتاني" (Země otců je čestný dar)

Bankovky:

Identit Nominální hodnota Náhled
MRO50P22*2018* 50 Detail
MRO100P23*2018* 100 Detail
MRO200P24*2018* 200 Detail
MRO500P25*2018* 500 Detail
MRO1000P26*2018*S 1 000 Detail

© 2022 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace