2 000 CVE (kapverdské escudo)

CVE2000P74*2014*S8b

Kapverdská republika

Základní informace

SCWPM: P#74
Emitent: Banco de Cabo Verde (BCV)
Emise: 2014
Datum: 05.07.2014
Materiál: papír
Převládající barva: oranžová
Tiskárna: Thomas De La Rue
Signature No.: 8
Signatura A: Carlos Augusto de Burgo
Signum A: O Governador
Signatura B: Dr. Manuel Pinto Frederico
Signum B: O Administrador

Ochranné a bezpečnostní prvky

Barevný gradient:
Bezpečnostní proužek: kompaktní vnořený
Bezpečnostní vlákna:
Hologram: hologram topický, plastický, multichromatický, pseudovolumenický
Mikropísmo: pozitivní
Značka pro nevidomé:
Profilometrické pole: pozitivní
Soutisková značka:
UV pozitivní pole:
Vodoznak: topický, kombinovaný, FIWg1

Cesária Évora 27.08.1941 - 17.12.2011

 


Horizontálně orientovaný averz bankovky, jehož plocha je rozdělena do dvou panelů v přibližném poměru 1:2. Při UV nasvícení jsou difúzně patrná UV pozitivní vlákna. Všechny texty a opisy v portugalském jazyce. Menší levý panel v podkladu s barevným gradientem od světle modré do oranžové barvy.

(1) Souběžně s horním okrajem umístěn název emitenta a hmatová značka pro nevidomé.

Obrázek 1  A) značka pro nevidomé, B) Pozitivní mikropísmo
Obrázek 1 A) značka pro nevidomé, B) Pozitivní mikropísmo

(2) Z pravého horního okraje tohoto panelu je spuštěno červené vertikálně orientované ascendentní #Σ6digit sériové číslo, UV pozitivní se změnou na oranžovou barvu.

(3) Po celém pravém okraji mikropísmo s textem: DOSMILESCUDOSBANCODECABOVERDE

(4) Souběžně s dolním okrajem panelu je uvedena nominální hodnota a nad ní soutisková značka modro – okrová značka ve tvaru otisků bosých chodidel symbolicky odkazuje na skutečnost, že téměř všechny svá vystoupení absolvovala zpěvačka bosá, a byla proto nazývána „Bosonohá diva“.

(5) Do středu tohoto panelu je lokalizován nesouhlasný portrétový vodotisk Cesárii Évory a obrazem mikrofonu (elektrotyp).

Obrázek 2 A) Nesouhlasný portrétový vodotisk Cesarii Évory a soutisková značka chodidla. B) fotografická předloha vodotisku. Autor: autor: Joe Wuerfel, 2003. Převzato z: https://www.cesaria-evora.com/
Obrázek 2 A) Nesouhlasný portrétový vodotisk Cesarii Évory a soutisková značka chodidla. B) fotografická předloha vodotisku. Autor: autor: Joe Wuerfel, 2003. Převzato z: https://www.cesaria-evora.com/

(7) Dominantním ochranným prvkem averzu je vertikální kompaktní holografický pruh šíře 12 mm lokalizovaný přibližně v polovině bankovky s opakujícím se motivem noty, houslového klíče a mikrofonu. Při otáčení obrazu ve vodorovné rovině je houslový klíč nahrazen číslicí 2000 a mění se barva z modré na zlatou. Mikrofon je galvanoplastikou.

(8) Do pravého horního rohu panelu je situováno pole se skrytým obrazcem, při prohlížení proti zdroji světla se zobrazuje číslice „2000“.

Obr. 4 Pole se skrytým nominálem A) Pole při obvyklém pohledu B) nominál v protisvětle
Obr. 4 Pole se skrytým nominálem A) Pole při obvyklém pohledu B) nominál v protisvětle

(9) Pod tímto ochranným prvkem se nachází zelené profilometrické pozitivní pole s kresbou karety obrovské.

(10) Poslední část pravého okraje panelu zaplňuje vertikálně orientovaná číselná hodnota „2000“ a text „A lei pune contrafactor“ (Padělání je trestné). (11) Pravý okraj bankovky zaujímá šedo modrý proužek šíře 6 mm, v rozích aplikován efekt Cornstone®

Obrázek 5 A) partitura melodie stylu morna, B) UV pozitivní pole s nominálem 2000 a multikolorový bezpečnostní proužek
Obrázek 5 A) partitura melodie stylu morna, B) UV pozitivní pole s nominálem 2000 a multikolorový bezpečnostní proužek

(12) Souběžně s dolním okrajem panelu v pravém rohu se nachází horizontálně orientované ascendentní #Σ6digit sériové číslo v černé barvě, UV negativní.

(13) Od levého dolního rohu panelu je zobrazen notový zápis přecházející do pole se skrytým obrazcem. V grafice lze vysledovat latentní obraz – akronym emitenta BCV.

(14) Hlavním motivem panelu a celé bankovky je portrét kapverdské zpěvačky Cesárie Évory (CV-72-01), mezinárodně známe interpretky kapverdského hudebního stylu „morna“. Při UV nasvícení se na úrovni portrétu zobrazuje zelené UV pozitivní pole s nominální hodnotou 2000 a bezpečnostní multikolorový proužek.    

(15) Vlevo od hlavního portrétu je na pozadí kompozice dalšího polo-portrétu zpěvačky a partitura hudebního stylu „morna“ (CV-72-02).

(16) Posledními elementy jsou dvě signatury a signa: Carlos Burgo - O Governador a Dr.Manolo Pinto Frederico - O Administrador a datum emise: 5 de Julho de 2014 (5.července 2014)

 

© 2024 Africké bankovky - Lumír Domes | Administrace